• Kristallikoda

Evelyn Luikmel: Kuidas liikuda edasi peale purunenud suhet


Kui suhe on lõppenud ja süda murtud, tuleb sageli ette, et ei suudeta endisest kaaslasest lahti lasta ega isegi uskuda, et võidakse kunagi veel armastada. Negatiivsetesse mõtetesse takerdumine on siis eriti kerge juhtuma ja emotsioonidki kipuvad üle keema. Kuidas sellisest olukorrast võitjana välja tulla, mida tasuks kindlasti vältida ja miks me üldse niimoodi reageerime, arutleb terapeut Evelyn Luikmel.

Et panna punkt ühele peatükile ja alustada uut, on kõige olulisem anda andeks nii endale kui ka teisele inimesele, sest muidu ei saa edasi liikuda. Sellises olukorras ei pruugi andeksandmine olla kõige lihtsam, sest inimene, kes on teise peale pahane, ei ole üldse enda energiaväljaski. Kõigepealt peab ta uuesti iseenda välja minema ja taas endaks saama - alles siis on andestamine võimalik ja inimene saab edasi minna.

Kui on andeks antud, tuleb hakata tegelema iseendaga, et usaldus ja enesekindlus tagasi saada. Oma negatiivseid mõtteid tuleb teadvustada ja need ümber teha. Suhte lõppedes on neid inimestel tavaliselt väga palju. Lase lahti igasugune negatiivne tunne enda seest: suuna silmad üles ja liigu tavateadvusest üliteadvusesse. Lase vabaks kõik need mõtted, mis sulle rahu ei anna. Kui saad enda alateadvusesse piisavalt vaba ruumi ja tõmbad juba vähem negatiivsed mõtteid ligi, siis saad hakata looma enda sees seda, mida tegelikult vajad. Iga mõte loob. Seni kaua, kui sa lood negatiivsust, ei saa sa sellest ringist välja. Kui sa ei anna enda hingele ega teisele inimesele seda kogemust andeks, võid selles ringis olla lausa aastaid. Seni kaua, kui sa ei anna inimesele andeks, ei anna sa teda tegelikult vabaks. Andeks võiks anda ka siis, kui tunned teise inimese vastu enda arvates õigustatud viha. Viha ei ole aga kunagi õigustatud. Sa oled sellisel juhul jäänud lihtsalt kusagile sagedusele kinni ja toidad läbi enda teatud energiasüsteemi. Inimese põhiolemus on armastus, mitte viha. Vihasse jäädakse kinni ego tõttu – ego ei lase lüüasaamisest üle saada ega edasi minna. Ego tuleks jätta sellises olukorras sinnapaika ja keskenduda ikkagi andestamisele. Vastasel juhul pärsid enda edasiliikumist ega saagi egotasandist välja. Sa pead sellest tasan